Erik G. Sønsterud går på dagen som konsernsjef for Elkjøp Nordic.
Det opplyser selskapet i en pressemelding.
Der beskrives den nordiske virksomhetens situasjon som «krevende», i møte med «et vanskelig marked, høy inflasjon og nådeløst press fra konkurrentene».
Lederskiftet skal være et av flere grep konsernet tar får å løfte den nordiske virksomheten til tidligere nivåer.
Sliter med lønnsomheten
Konsernet har slitt ned lønnsomheten etter pandemien, og i januar varslet elektrogiganten at de så seg nødt til å gjennomføre kraftige kutt.
Bemanningen skulle reduseres med anslagsvis 12 prosent, og flere butikker avvikles.
Alex Baldock, konsernsjef i Elkjøp-eier Currys, takker Sønsterud for «dedikert lederskap i en krevende tid».
- Jeg har hatt det veldig fint i Elkjøp, men nå har tiden kommet for å gi stafettpinnen videre. Jeg er stolt av å ha bidratt til å bygge grunnlaget til Elkjøps langvarige suksess, og jeg ønsker Fredrik og alle de fantastiske kollegene mine lykke til, sier Sønsterud i meldinga.
Norgessjefen tar over
Sønsterud erstattes av Fredrik Tønnessen, tidligere leder av Elkjøp Norge og inntil i dag viseadministerende direktør i konsernet.
Han beskriver det som et privilegium å få ta over roret.
- Nå gleder jeg meg til å komme på offensiven, vokse og gjøre virksomheten mer lønnsom, sier Tønnessen.