Sjefen for den tyske gassimportøren Uniper, Klaus-Dieter Maubach, kunngjør tirsdag at han vil gå av i løpet av året.
Det opplyser Uniper i en pressemelding.
I tillegg til at Maubach, som er CEO, går av, fratrer også driftssjef (COO) David Bryson sin stilling.
De benytter seg dermed av retten til å si opp, som følge av at at selskapet ble overtatt av den tyske staten.

Ulovlig etikett: - Litt krise
Selskapet var i en stor økonomisk skvis, der det sto om å bli reddet av regjeringen eller gå konkurs. Det endte med at Berlin gjennomførte en redningsaksjon på 34,5 milliarder euro, etter godkjenning fra EU-kommisjonen.
Nasjonaliseringen ble nødvendig på grunn av at Uniper ble hardt rammet av høye gasspriser etter Ukraina-invasjonen, skriver Reuters.
I løpet av 2022s første ni måneder tapte selskapet 40 millarder euro, et historisk stort tap, som følge av en kraftig begrenset eksport fra Russland og Gazprom. Det omtales som et av de største tapene i tysk næringslivs historie, ifølge Financial Times.

Inflasjonen opp 5,9 prosent på ett år
Maubach gikk i mai ut og forsvarte Gazprom som en pålitelig gassleverandør. Men Uniper begynte å tape flere titalls millioner euro daglig da Russland kuttet gassleveranser drastisk gjennom Nord Stream 1-rørledningen i juni.
Eksperter og toppolitikere har hevdet at Russland har brukt energi som våpen ved å strupe krana til Europa. Selv har Kreml benektet dette.
- Sett i ettertid var det kanskje en feil å tro at gass ikke ville bli brukt. Kanskje det bare var ønsketenkning, sa Maubach til CNBC i september.
Maubach og Bryson blir i stillingene til passende erstattere har blitt utpekt, heter det videre i pressemeldingen.