Dagpendlere fra Sverige og Finland vil mandag igjen kunne komme på jobb i Norge, skriver justisdepartementet i en pressemelding.
- Jeg advarer regjeringen mot å si seg ferdig med saken, sier stortingsrepresentant Elise Bjørnebekk-Waagen (Ap) fra Viken og Østfold til Børsen.
Da Norge stengte grensa 29. januar ble 6000 svenske statsborgere utestengt fra sine arbeidsplasser i Norge.
Testregime
Helsedirektoratet og FHI mener nå at det er forsvarlig å fjerne innreiserestriksjonene for grensenære pendlere, med forutsetning om et strengt test- og kontrollregime.
De anser at en test hver sjuende dag er smittevernfaglig tilstrekkelig for å redusere smitterisiko for denne gruppen.
- Smittesituasjonen i Norge og i Europa gjør at vi ikke kan åpne for mye av gangen, men det er bra at vi nå har funnet en løsning for denne lille gruppen dagpendlere som har vært i en svært vanskelig situasjon, sier justis- og beredskapsminister Monica Mæland (H).
- På bar bakke
Bjørnebekk-Waagen fastslår at saken langt fra er over med dette.
- Grensependlerne har stått uten inntekt i snart en måned. Denne situasjonen har de kommet i helt uforskyldt. Det er ikke vanskelig å forstå at en måned uten lønn betyr store økonomiske utfordringer for mange familier. Regjeringen må få på plass en økonomisk kompensasjon, sier Ap-representanten til Børsen.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger