SISTE: Sam Bankman-Fried møter i kveld norsk tid i retten på Manhattan etter å ha blitt utlevert fra Bahamas. Det kan bli en lang rettssak, skriver Reuters.
- Bankman-Fried har utført en svindel av episke dimensjoner, sier statsadvokat Nicolas Roos, torsdag.
Han sier videre at de har foreslått en svært høy kausjonssum.
- Det er den største kausjonssummen noensinne, sier Roos.
Kausjonsbetingelsene innebærer en betaling på 250 millioner dollar, samt en rekke inngripende tiltak: husarrest, lokasjons-overvåkning og beslaglegging av pass.
Bankman-Frieds forsvarer sier de aksepterer kausjonsbetingelsene. FTX-grunnleggeren slippes løs mot en kausjon på 250 millioner dollar i en spesiell avtale som påtalemyndigheten og forsvarerne har kommet til enighet om, ifølge CNBC. Det er nesten 2,5 milliarder kroner.
Han får bo hos foreldrene i Palo Alto i California.
Spektakulært fall
Kryptoverdenens «gullgutt», Sam Bankman-Fried (30), falt spektakulært da kryptobørsen FTX kollapset i høst.
Både han og to av hans medsammensvorne, Caroline Ellison (28) og Gary Wang (29), er siktet av amerikanske myndigheter for svindel. Totalt er Bankman-Fried siktet på åtte punkter.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger