America First Legal (AFL) ber Equal Employment Opportunity Commission (EEOC) om å granske Kellogg Company, melder Reuters.
AFL blir drevet av Stephen Miller, kjent som tidligere rådgiver for USAs daværende president Donald Trump.
Organisasjonen hudfletter Kellogg Company, og mener at selskapets rutiner er stikk i strid med loven.

Samarbeidet med drag-stjerne
I et brev de har sendt til EEOC, hevder AFL at selskapets fokus på kjønns- og rasebalanse strider mot den føderale loven.
AFL langer ut mot selskapets reklamekampanjer.
I brevet kritiserer de også selskapet for å bruke drag queen RuPaul i en markedsføringskampanje hvor formålet var å feire Pride.
- Ved å politisere og seksualisere produktene sine, har ledelsen forkastet selskapets langvarige familievennlige tilnærming til markedsføring, hevder AFL.

- Sminkeord
I brevet skriver AFLs advokat Reed Rubenstein at Kelloggs Company driver med det han kaller «ulovlig diskriminering».
- Kelloggs' ansettelsespraksis er ulovlig basert på «likestilling», som er et sminkeord for ulovlig diskriminering, skriver Rubenstein.

Forskerne måper
Klar tale
Det er lite som tyder på at Kelloggs Company lytter til AFL.
I en uttalelse sier Kelloggs Company at selskapet er «forpliktet til å overholde arbeidslover og har retningslinjer på plass som forbyr diskriminering på arbeidsplassen».
- Hos Kellogg er vår ambisjon å reflektere mangfoldet til våre forbrukere, og å styrke vår inkluderende kultur, sier en talsperson.

Flomfast: - Plukker bær og sopp
Ut mot «woke» selskaper
Tidligere denne måneden gikk AFL på vegne av investor Brian Craig til søksmål mot Target, meldte Reuters.
AFL mener at varehusgiganten undervurderte risikoen de tok da de lanserte LGBTQ-varer - og ble møtt av store protester fra kundene.
Klagene og søksmålet er ifølge nyhetsbyrået en del av en kampanje igangsatt av konservative juridiske grupper og republikanske lovgivere som kjemper mot «woke» selskaper.
Gjort det forbudt
I Florida har for eksempel presidentkandidat og guvernør, Ron DeSantis, blant annet gjort det forbudt for lærere å henvise til elever med deres foretrukne pronomen, og for universiteter å bruke penger på å fremme mangfold og likestilling.
Han har også fjernet fag i afrikansk-amerikansk historie på videregående skoler, og transpersoner får ikke lenger muligheten til å gjennomføre kjønnsbekreftende behandling.
Som følge av lovene har flere store selskaper valgt å legge konferansene sine i andre stater, noe som har ført til tap på flere milliarder.