De siste ukene har stadig flere russiske oligarker fått beslaglagt sine superyachter som en del av de vestlige sanksjonene mot Russland.
I Italia er blant annet «Lady M», Alexei Mordashov sin 65 meter lange yacht beslaglagt. Det samme er Gennadij Timtsjenko sin 40-meteryacht og Andrey Igorevich Melnichenko sin superyacht til svimlende 5.2 milliarder kroner.
Og Italia er slett ikke alene.
Spania, Frankrike og Tyskland har alle gjort samme grep. Ifølge Business Insider er det så langt beslaglagt rundt et dusin superyachter i vestlige havner siden sanksjonene trådte i kraft.
Men praksisen kan medføre en milliardregning som ingen foreløpig vet hvem som er den rettmessige mottaker av, mener eksperter.
Enorme kostnader
Det har allerede vært noen tøffe uker for russiske oligarker som har investert en liten del av sin voldsomme formue i såkalte superyachter, altså svært luksuriøse og dyre yachter.
Og det kan bli verre.
Business Insider har snakket med flere eksperter som mener beslagleggingen på sikt kan føre til lange rettsrunder.
Én årsak er de enorme løpende utgiftene som følger med når man eier slike superyachter. En annen er det direkte tapet som kommer av manglende vedlikehold.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger