Langer ut mot Norge

Klimaaktivist Greta Thunberg deltok fredag i en protest mot Equinors planlagte olje- og gassfelt Rosebank.

Foto: AP Photo/Pavel Golovkin/NTB
Foto: AP Photo/Pavel Golovkin/NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Greta Thunberg og en gruppe aktivister møtte opp utenfor departementet for energisikkerhet og klimanøytralitet i den britiske hovedstaden, skriver Uplift i en pressemelding. Uplift jobber for et fossilfritt Storbritannia.

Den svenske klimaaktivisten hadde et budskap til Norge og til Equinor, som er hovedeier og operatør for det planlagte feltet utenfor Shetland.

- Norges rykte som klimaleder er absurd, all den tid Equinor planlegger nye oljefelt, som Rosebank, verden rundt, sa Thunberg.

Hun sier en godkjenning av feltet vil være ødeleggende, og viser til den siste tidas hetebølger flere steder i verden.

- Hvordan kan den britiske regjeringen planlegge mer boring når vi ser hva brenningen av denne oljen fører til for klimaet og mennesker? Ekstremværet som oppleves verden rundt nå er en smakebit på hva vi har i vente om vi ikke slutter med fossile energikilder, sier den verdenskjente aktivisten.

Vi bryr oss om ditt personvern

Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer