Torsdag neste uke kommer finansminister Trygve Slagsvold Vedum til Stortinget for å legge fram statsbudsjettet neste år.
Dagbladet har allerede skrevet om at kilder omtaler det som et historisk stramt budsjett: Det blir ingen nye, store satsinger.
Med seg i kofferten har Vedum også en skattebombe, som ga laksebaronene sjokk og sendte oppdrettsaksjene i kjelleren da pakken ble lagt fram onsdag.
Regjeringen henter inn 33 milliarder kroner på økt skatt på kraft og havbruk. Men det er altså ikke nok.
Enorme inndekningsbehov
Finansminister Trygve Slagsvold Vedum har tidligere gjort det klart at strømstøtta og mottak av ukrainske flyktninger gir en økning i utgiftene på 100 milliarder kroner.
Samtidig har han varslet at oljepengebruken skal ned for å unngå at renta løper løpsk. Dermed må det hentes inn mer penger i skatteinntekter.
Øker formuesskatten
Kilder bekrefter nå til Dagbladet at formuesskatten økes i det kommende statsbudsjettet.
I tillegg kan det bli snakk om å øke satsen for formuesskatt. I fjorårets statsbudsjett innførte Støre-regjeringen en økt sats for dem med formuer over 20 millioner kroner. Denne fikk SV økt til 1,35 prosent i forhandlingene.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger