Vladimir Putin og Russlands krig mot Ukraina har satt den russiske økonomien tilbake fire år i første kvartal i år.
Det viser ferske anslag fra Bloomberg Economics.
- Veldig skeptisk
Den anslåtte nedgangen i det russiske bruttonasjonalproduktet (BNP) er på 4,7 prosent.
- Anslagene har vist en større nedgang tidligere enn det som ble publisert i dag. Deler av den russiske økonomien har klart seg greit, sier sjeføkonom i Sparebank 1 Markets, Harald Magnus Andreassen, til Børsen, før han legger til:
- Men det er uinteressant.
Dette begrunner han med at det som vil ha noe å si er Russlands vekstkapasitet på sikt - hvorvidt de har en modell som kan levere vekst.
- Jeg er veldig skeptisk. Dette er ikke et regime som vil føre til en velfungerende økonomi. De taper på at dyktige mennesker forsvinner. En råvareprodusent kan de nok fremdeles være, om de klarer å få importert nok utstyr, sier Andreassen, og konkluderer.
- En kleptokratstat er ikke et godt utgangspunkt for en god økonomi.
Stor nedgang
Alezander Isakov sier økonomien vil miste fire års vekst, og returnere til størrelse fra 2018 i andre kvartal.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger