Den tyske olje- og gassgiganten Wintershall Dea skriver i en pressemelding tirsdag at de trekker seg helt ut av Russland.
Med det beregner de et tap på svimlende 5,3 milliarder euro, tilsvarende 56 milliarder norske kroner.
- Wintershall Dea skal stoppe sine russiske aktiviteter. Å fortsette å operere i Russland er ikke holdbart. Russlands aggresjonskrig mot Ukraina er uforenlig med våre verdier og har ødelagt samarbeid mellom Russland og Europa, sier administrerende direktør Mario Mehren i pressemeldingen.
Før krigen satt de nå sanksjonerte oligarkene Mikhail Fridman og Petr Aven på eiersiden i Wintershall Dea. I mars opplyste selskapet at båndene til oligarkene ble kuttet, og at de to ikke hadde verken styreplasser eller muligheter til å hente utbytte.

De lovet Putin én ting
Det norske selskapet Okea, som ble startet av blant andrestatsråd Ola Borten Moe i 2015, foretok i mai et gigantoppkjøp fra Wintershall Dea. Kjøpet inkluderte områder i Brage-feltet, Aasen-feltet og i Nova-utbyggingen.