I 2017 ble Google saksøkt av tre kvinnelige medarbeidere, på vegne av en gruppe kvinner som jobbet i selskapet fra 2013.
I søksmålet, som havnet i retten i San Francisco, anklages selskapet for å ha betalt kvinner mindre enn menn i samme stillinger. I tillegg hevdes det at selskapet ga kvinner dårligere stillinger enn menn med samme erfaring.
Det amerikanske arbeidsdepartementet har tidligere kalt den påståtte lønnsdiskrimineringen i Google for «ekstrem».
Etter nesten fem år med konflikt er saken endelig løst.
Fredag har partene kommet til et forlik, og Google går med på å betale ut 118 millioner dollar, tilsvarende nesten 1,2 milliarder norske kroner, til til sammen 15 500 kvinnelige medarbeidere. Det melder nyhetsbyrået AFP.
Til tross for gigantutbetalingen nekter Google for diskrimineringsanklagene.
- Selv om vi har stor tro på rettferdigheten i retningslinjene og praksisene våre, var begge sider, etter nesten fem år med rettssaker, enige om at løsningen i saken, uten noen innrømmelse eller funn, var i alles interesse. Vi er veldig glade for å oppnå denne avtalen, sier selskapet i en uttalelse til AFP.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger