- Her ser det ut som dette er profilering ut mot gata, og ikke inne i butikken. Det er uheldig å omtale alkohol på en måte som kan virke salgsfremmende, noe jeg mener dette gjør.
Det sier generalsekretær for Av-og-til, Ragnhild Kaski, til Børsen. De omtaler seg som en «organisasjon som jobber for godt alkovett».
- Rimer dårlig
Kaski reagerer på den oransje helveggen utenfor Vinmonopolet på Hasle Torg - et kjøpesenter på Oslos østkant.
Plakaten er godt synlig fra den travle gata utenfor - en fartsåre for jobbpendlere og kollektivtrafikk.
Der står det, blant annet: «Frisk. Sødme. Syrlig. Rødvin. Hvitvin. Rosévin. Champagne. Fruktvin. Brennevin.» i ulike skriftstørrelser.
- Selv om det her ikke er knyttet opp til enkeltprodukter, rimer dette dårlig med Vinmonopolets rolle og samfunnsansvar, fortsetter Kaski.
Det mener hun uavhengig av om det skulle vise seg å være lovlig. Det er det Helsedirektoratet som avgjør.
- Les Helsedirektoratets svar lenger ned i saken.
Vinmonopolet: - Skal fjernes
Vinmonopolet opplyser overfor Børsen at dette skiltet tidligere var en del av interiøret i deres butikker.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger