Med sine høye fjell og ulendt terreng, er mange tyske vinbønder avhengige av spesiallagde taubaner for å frakte varer over ekstreme stigninger.
Vinbønder er av den grunn ofte ute og farter på Steffenhof-taubanen, når de skal frakte vinen over de pittoreske, men bratte, skråningene i vinregionen Mosel vest i Tyskland.

Hevder alle har reist
- Full gass
I det siste har flere taubaner blitt sabotert, noe som nesten har kostet vinbønder livet, skriver den tyske avisa Bild.
Nylig måtte vinmakersønnen Marc Steffen (21) hoppe ut av vogna i fart fordi noen hadde sabotert den. Under frakten innså Steffen at bremsene ikke fungerte.
- Motoren gikk i full gass, det hele skjedde med lynets hastighet, sier han til den tyske avisa.
Faren til Steffen drifter en vingård i Trittenheim ved Midt-Mosel. Han sier at noen har tuklet med demperen, gassveieren og bremsen.
Politiet bekrefter at det ikke var en ulykke, men verket til en eller flere sabotører.
Vogna sporet av og dundret til slutt rett inn i fjellveggen i høy hastighet og ble totalsmadret. Steffen kom fra hendelsen uskadd, men sjokkert.
- Jeg hadde en skytsengel, sier han.
Politiet advarer
Politiet sier at det ikke er en isolert hendelse og advarer nå vinbønder og alle andre som benytter seg av taubanene.
- Etterforskningen viser at det er sannsynlig at en eller flere ukjente gjerningsmenn har tuklet med banene, uttaler politiet i byen Bernkastel-Kues, som ligger i Moseldalen, overfor Bild.
De sier at alle som opererer banene er bør gjennomføre en «nøye teknisk inspeksjon», før de drifter dem.
- Politiet etterforsker saken som voldsforsøk som kan medføre kroppsskade og skade på eiendom, sier politiet.
De ønsker tips fra publikum.