I en fersk rapport fra Verdensbanken slås det alarm på vegne av den globale økonomien.
Frykter ny global resesjon
Verdensbanken anslår nå veksten til 1,7 prosent i 2023.
Det er hele 1,3 prosentpoeng lavere enn veksten på 3 prosent som ble anslått for bare et halvt år siden.
Bakgrunnen for den dystre prognosen er høy inflasjon, høye renter, reduserte investeringer og forstyrrelser som følge av Russlands invasjon av Ukraina.
I rapporten Global Economic Prospect framgår det at situasjonen kan føre til en resesjon i den globale økonomien. Det vil i så tilfelle være første gang på 80 år at to globale resesjoner kommer innen ett tiår.
Null i eurosonen
Veksten i avanserte økonomier er ventet å falle til 0,5 prosent i 2023 - 1,9 prosentpoeng under tidligere anslag. Det vil å så tilfelle være 2 prosentpoeng under veksten i fjor.
«I de ti siste to tiåra har en nedgang i denne skalaen varslet en global resesjon», advarer Verdensbanken.
I eurosonen er tallene enda svakere. Der er det ventet å bli nullvekst, altså hverken vekst eller nedgang. Verdensbanken peker på kutt i energileveransene fra Russland og økte priser som viktige negative drivere.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger