- Det er en veldig vanskelig situasjon å vite hva som er de riktige tiltakene.
Det sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) til Dagbladets finansnettsted Børsen. Han lover at regjeringen følger situasjonen i kollektivselskapene.
Fra hele landet strømmer nemlig krisemeldingene. I Oslo og Viken må Ruter kutte 1,2 milliarder kroner neste år hvis ikke flere begynner å reise med buss, T-bane og trikk. Selskapet har mistet nesten én av fem passasjerer fra 2019.
Taper milliarder
Passasjertallene stupte under coronapandemien, men har langt fra normalisert seg. For Skyss, som driver buss, båt og bybane i Vestland fylke, er passasjervolumet 13 prosent lavere enn normalt. Det betyr 120 millioner kroner i tapte inntekter over ett år.
I Trøndelag har busselskapet AtB mistet rundt 15 prosent av passasjerene. De er avhengig av en garanti på 100 millioner kroner. Hvis de ikke får den, må de vedta store kutt 17. desember, forteller administrerende direktør Janne Sollie til Børsen.
Situasjonen i Kolumbus i Rogaland er også alvorlig med fem prosent færre passasjerer sammenliknet med samme periode i 2019.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger