SMK avviser aksjeløsning

Erna Solberg foreslo fredag hvordan det kan sikres fullt innsyn i mannens aksjehandler, dersom hun igjen blir statsminister. Løsningen avvises blankt av Statsministerens kontor.

Erna Solberg opplyser at hun har vært inhabil i sin tid som statsminister i forbindelse med Sindre Finnes' aksjekjøp. Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Høyre-lederens forslaget innebar at Statsministerens kontor (SMK) skulle få tilgang i Sindre Finnes' VPS-konto.

- Det har vi blitt enige om, sa Solberg under en pressekonferanse, der hun orienterte om ektemannens aksjehandler mens hun var statsminister.

Der kom følgende fram:

  • Sindre Finnes gjennomførte 3640 kjøp og salg av aksjer og verdipapirer i perioden hun var statsminister, fra 2013 til 2021.
  • Han hadde rundt 1,8 millioner kroner i nettogevinst på denne handelen i samme periode.
  • Som følge av handelen har Erna Solberg vært inhabil i flere saker hun behandlet som statsminister.

VG har forelagt Solbergs forslag til Statsministerens kontor, som avviser at det er noe de vil innføre.

- Nei, Statsministerens kontor kan ikke ha oversikt over hvilke økonomiske og andre forhold som til enhver tid kan gjøre statsministeren eller andre regjeringspolitikere inhabile i sakene de har til behandling, sier kommunikasjonssjef Anne Kristin Hjukse til VG.

Hun legger til at de «kan gi dem opplæring og veiledning i forståelsen og praktiseringen av habilitetsreglene».

Vi bryr oss om ditt personvern

Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer