Coronautbruddet i begynnelsen av mars førte til en brå stans i den økonomiske veksten i Norge, konstaterer EU-kommisjonen i sin nye vårprognose for den økonomiske utviklingen i Europa.
Kommisjonens spådom er at virusets skadevirkninger vil avta i løpet av høsthalvåret, og at Norge vil oppleve økonomisk vekst igjen i 2021.
«Økonomien ventes å gå skarpt tilbake med omtrent 5,5 prosent i 2020, for så å vokse igjen med 3 prosent i 2021», skriver EU-kommisjonen i sin rapport.
Kommisjonen understreker at det er risiko for at utviklingen kan bli enda mer negativ enn prognosene tilsier.
En ytterligere svekkelse av kronen kan svekke privat forbruk, mens usikkerhet i boligmarkedet og høye gjeldsnivåer i husholdningene kan true den økonomiske stabiliteten.
En annen risikofaktor er oljeprisen, men denne kan gå begge veier.
EU-kommisjonens prognose ser på Norges samlede bruttonasjonalprodukt, og ikke bare BNP for fastlandsøkonomien, som er det tallet analytikere vanligvis er mest opptatt av i Norge.
Siste prognose fra SSB er at BNP vil falle med 4,0 prosent i 2020 og vokse med 4,8 prosent i 2021.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger