Verdens dollarmilliardærer har blitt 5000 milliarder dollar, eller rundt 43 000 milliarder norske kroner, rikere under pandemien, ifølge en rapport fra den britiske humanitære organisasjonen Oxfam.
Bare for å illustrere kan vi skrive ut summen i tall:
43 000 000 000 000.
Det er omtrent fire ganger verdien av det norske oljefondet.
Enorm vekst
Ved å bruke data samlet inn av Forbes anslår Oxfam at dollarmilliardærenes samlede formue har vokst fra 8600 milliarder dollar i mars 2020 til 13 800 milliarder dollar i november 2021.
Det tilsvarer 120 000 milliarder kroner.
Veksten i formue er større enn de forrige 14 åra til sammen.
Når det gjelder verdens ti rikeste menn så har de over doblet sin formue under coronapandemien, fra en samlet formue på 700 milliarder i mars 2020 til 15 000 milliarder i november 2021.
- Hvis disse mennene mistet 99,999 prosent av sin rikdom i morgen så ville de fremdeles være rikere enn 99 prosent av menneskene på denne planeten. De har nå seks ganger mer rikdom enn de fattigste 3,1 millioner menneskene, sier Oxfams internasjonale sjef, Gabriela Bucher, i en pressemelding.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger