Som Dagbladet har avslørt valgte Norges Fiskarlag i fjor høst å håndtere en betent metoo-sak med innleie av en privat faktagransker, hemmelighold og en taushetsbelagt avtale for å avslutte saken.
Foranledningen var at en kvinne varslet om at hun ved flere anledninger over lengre tid mente seg utsatt for seksuell trakassering, verbalt og fysisk.
Den omvarslede har en sentral posisjon i Norges Fiskarlag. Han ble aldri suspendert fra sin stilling i perioden saken ble undersøkt.
Det var det flere i organisasjonen som reagerte på og ledelsen i Fiskarlaget ble bedt om å vurdere mannens stilling så lenge anklagene ikke var avklart. Da avtalen ble signert ble også all gransking av varselet stoppet.
Mannen skal ved flere anledninger ha gitt uttrykk for at han ikke er enig i kvinnens framstilling av saken. Han har ikke ønsket å kommentere saken overfor Dagbladet.
Til Fiskeribladet sier Fiskarlagets leder Kjell Ingebrigtsen at saken har vært vanskelig å håndtere og at det uansett er en kjedelig sak for partene som er involvert.
Trer til side
Etter Dagbladets oppslag var det i går kveld ekstraordinært landsstyremøte i Fiskarlaget. Temaet var varslingssaken.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger