Turistene strømmer til: - Superhappy

Fint vær og rekordsvak krone gjør at reiselivsbransjen smiler.

GODE TALL: Ulriken 643 melder om svært gode tall for starten av påsken. Foto: Angelica Hagen / Dagbladet
GODE TALL: Ulriken 643 melder om svært gode tall for starten av påsken. Foto: Angelica Hagen / Dagbladet Vis mer
Publisert

BERGEN (Dagbladet): Påsken er i gang og det er ventet fint vær i Bergen (!). Det gjør reiselivsbransjen optimistisk.

Daglig leder Amanda Haugland i Ulriken 643 forteller at påskens første helg viser en doblet omsetning mot fjoråret.

- Jeg er superhappy, sier hun.

Hun påpeker at været har bidratt til at flere kommer seg ut i fjellet. De har også planlagt aktiviteter i påskeuka, som blant annet påskeverksted for barna. Værmeldinga har gode prognoser også for disse dagene.

- Vi forventer en økning utover i uka.

Haugland forklarer at det er både tilreisende samt bergensere som besøker Ulriken nå. Det kommer også et par cruisebesøk gjennom påsken.

Mange velger å ta Ulriksbanen enten opp eller ned, og nyte en god lunsj eller middag i restauranten.

- Det er en god blanding av besøkende og det er kjekt. Det er sånn at når snøen smelter her, er sherpatrappene helt vanvittig populære. Med en gang det er fritt for snø, stormer bergenserne til Oppstemten. Vi må se hvordan uka utarter, men det lover veldig godt, sier hun.

Dette er en sak fra Dagbladet Bergen. Les alle sakene her.

Rekordsvak krone

Den rekordsvake kronekursen spiller også en rolle. Det blir billigere for utenlandske turister å være på ferie i Norge.

- Valutaen spiller helt klart i vår favør. Kronekursen - kombinert med at de norske fjordene er høyt oppe på ønskelista til mange utlendinger - gjør oss optimistiske framover, sier administrerende direktør Stein Ove Rolland i Fjord Norway.

Administrerende direktør Kristian Jørgensen for Fjord Tours sier at det er godt med internasjonale gjester på tur i påsken. De har gjester fra 53 land, aller flest er fra USA, Spania og England.

- Det er absolutt et bra trykk med tanke på at påsken er så tidlig i år. Vi opplever det som et godt marked, sier han.

Så langt ligger de litt bak påsken i 2019, som var en sein påske. Han forklarer at Asia, som fortsatt er preget av coronapandemi og rammes av flyforbud over Russland, ligger noe bak med bestillinger enn tidligere.

Den absolutt mest populære turen er «Norway in a nutshell» fra Bergen. Så kan man velge om man vil ta turen til Flåm, Gudvangen eller Oslo.

Mange velger også «Sognefjorden nutshell» eller dagsopplevelser fra Bergen og til Preikestolen. Flere bestiller også skiprodukter pakket med togtur, men dette er nordmenn som skal på tur til Voss eller Myrkdalen, forklarer Jørgensen.

Han er også begeistret over været og er sikker i sin sak:

- Det blir kanonfint.

Forventer økning

Kommunikasjonssjef Eirik Berge i VisitBergen sier det er for tidlig å sammenlikne påsken i år med tidligere år.

- Vi forventer en økning av antall turister utover uka og antallet vil av naturlige årsaker høyst sannsynlig være høyere enn de foregående åra.

Han forteller at turistene som normalt kommer i påsken oppfører seg rimelig likt som de fleste andre tilreisende til Bergen, de ønsker å oppleve fjordene, men kommer også for å se populære steder som Bryggen, Fløyen og Ulriken.

- Det er også mye populære familieaktiviteter i Bergen i påsken, både på museene, Akvariet og VilVite. Og hvis været fortsetter som nå så regner vi med at mange bergensere som har valgt bypåske også vil være aktive i byen vår, sier han.

Tips oss om Bergen

Har du tips eller innspill fra Bergen eller Vestland? Kontakt Dagbladets lokalkontor!

Bilde av norgesferiekartet

Norgesferie

Se lesernes favorittreisemål

Legg til dine steder Se kart

Vi bryr oss om ditt personvern

Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer