«Den viktigste mannen i Washington er kanskje ikke Trump eller Biden», skriver CNN.
Mannen de peker på som viktigere i den situasjonen USA er i akkurat nå, med pandemi og økonomisk krisetid, er ingen ringere enn sentralbanksjef Jerome Powell.
Kriseadvarsel
Mens hele verdens øyne retter seg mot presidentvalgkampen, foregår det en vel så viktig dragkamp i Kongressen. Der har republikanerne og demokratene forhandlet om en ny krisepakke, men i forrige uka ga Donald Trump instruks om å stanse forhandlingene fram til etter valget 3. november.
Instruksen fra Trump kom bare timer etter at sentralbanksjef Jerome Powell gjorde det klart at det er en risiko for økonomisk kollaps dersom ikke staten gir mer støtte.
Powell har fungert som USA sentralbanksjef siden 2018, hans fireårsperiode går ut i februar 2022, og den som vinner valget av Donald Trump og Joe Biden får avgjøre: Skal Powell få fire nye år?
Det mener i alle fall mange økonomer og investorer på Wall Street. For der de ikke alltid har følt seg, eller føler seg, trygge på at det kommer økonomisk støtte fra Det hvite hus og Kongressen, har Powell og sentralbanken gjort alt de kan for å unngå økonomisk kollaps.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger