- Vesten ødelegger

Den russiske utenriksministeren Sergej Lavrov raser mot Vesten under en pressekonferanse onsdag.

FYRER LØS: Lavrov mener Vesten ødelegger for den globale økonomien. Foto: Russian Foreign Ministry / Handout / Reuters
FYRER LØS: Lavrov mener Vesten ødelegger for den globale økonomien. Foto: Russian Foreign Ministry / Handout / Reuters Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Russlands utenriksminister Sergej Lavrov fyrer onsdag løs mot Vesten i en pressekonferanse, melder Reuters.

- Ved å introdusere sanksjoner og å forsøke å gi Russland en lærepenge, ødelegger Vesten den globale økonomien, sier han, og fortsetter:

- Sanksjoner mot russisk olje har hatt en stor påvirkning på det globale energimarkedet, og har blåst opp prisene.

Lavrov påpeker videre at USA fortsatt importerer uranium og andre viktige råstoffer fra Russland, mens europeiske selskaper blir «nektet» å bruke russiske energikilder.

- Vestens grønne skifte skapte en krise i det globale olje- og gassmarkedet.

Sanksjonene har rammet den russiske gassgiganten Gazprom særlig hardt. Selskapet har mistet mesteparten av markedet i Europa, og Russland har følgelig blitt tvunget til å øke salget av olje og andre petroleumsprodukter til svært rabatterte priser til land som Kina og India.

Vi bryr oss om ditt personvern

Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer