Flystreiken:

Vil slippe lockout - står i limbo

Om det blir lockout på søndag, kan luftambulansen bli stående på bakken.

BAKKEFAST: Kan bli stående på bakken. Foto: Javad Parsa / NTB
BAKKEFAST: Kan bli stående på bakken. Foto: Javad Parsa / NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Søndag kan alle NFOs flyteknikere bli tatt ut i lockout. Det betyr at flere fly kan bli stående på bakken.

Dette inkludert luftambulansene.

Hvis en konsekvens av streik setter liv og helse i fare, har de involverte partene mulighet til å søke om dispensasjon. Det betyr at de ansatte som må til for å forhindre at liv går tapt under ellers normal drift, får lov til å jobbe.

Partene involvert i streiken må selv søke om dette. Men det må en medisinsk begrunnelse til før søknaden kan bli sendt. I vurderingen må det kunne dokumenteres at liv og helse står på spill.

Men hvem som kan gi denne vurderingen er det usikkerhet rundt.

20 av 25

Ved en lockout vil ambulanseflyene i Norge, som drives av Babcock, bli stående på bakken. 20 av Babcocks 25 flyteknikere vil rammes. Hvis partene, NHO og Norsk flyteknikerorganisasjon (NFO), ikke kommer til enighet, vil lockouten tre i kraft fra natt til søndag.

Daglig leder i Babcock Norden, Marius Hansen, forteller til Børsen at de vil søke om en dispensasjon om helsemyndighetene i sin vurdering sier at det er fare for liv og helse om flyene blir stående.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Børsen er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer