Last ned Børsen-appen

Annonse

Børsenstudio

Milliard-milepæl for dagligvare i corona-året

Corona-året 2020 ga enorm vekst for dagligvarebransjen i Norge. Omsetningen var for første gang over 200 milliarder kroner her til lands. Det melder DN og E24 torsdag.

Ifølge E24 tilsvarer veksten i omsetning 12.322 kroner per husholdning i året som gikk.

Mye av veksten skyldes ikke uventet stengte grenser til Sverige. Omsetningen økte totalt med 17 prosent sammenliknet med året før, og Norgesgruppen økte sin dominans ytterligere.

I alt omsatte norske dagligvarebutikker for 208,8 milliarder kroner i 2020, ifølge Dagligvarerapporten til analyseselskapet NielsenIQ.

Norges største dagligvaregruppering, Norgesgruppen, som blant annet eier Kiwi, Meny og Joker, økte sin markedsandel med 0,4 prosentpoeng og hadde ved årets utgang 44,1 prosent av dagligvareomsetningen i Norge. Samtidig tapte konkurrenten Coop markedsandeler i coronaåret. Coop gikk ned 0,1 prosentpoeng og hadde 29,3 prosent av markedet. Rema 1000 endte på 23,2 prosents markedsandel, noe som er uendret fra 2019.

Annonse
Fortsatt skyhøyt over målet
Foto: Reuters/Leah Millis/NTB

Fortsatt skyhøyt over målet

Den såkalte PCE-inflasjonen falt til 5 prosent i USA i februar, ned fra 5,4 prosent måneden i forveien. Nedgangen er større enn ventet.

Kjerneinflasjonen sank ifølge PCE-målet (personal consumption expenditure) til 4,6 prosent, ned fra 4,7 prosent i januar, skriver Bloomberg.

Analytikere hadde på forhånd ventet at PCE-inflasjonen ville ligge på 5,1 prosent, mens den såkalte kjerneinflasjonen ifølge PCE-målet skulle være 4,7 prosent.

PCE-inflasjonen er det viktigste inflasjonsmålet USAs sentralbank bruker når den tar beslutninger om pengepolitikken.

(NTB)

Annonse
Sier opp toppjobb
Det danske finanstilsynets avgåtte toppsjef Jesper Berg. Foto: NTB

Sier opp toppjobb

Jesper Berg sier opp som toppsjef i Finanstilsynet i Danmark.

Det opplyser Finanstilsynet på sine hjemmesider.

- Det har vært en fantastisk opplevelse å være leder for tilsynets 400 medarbedere i nesten åtte år. Men det er også en tøff jobb, som stiller store krav og sliter på en, sier Berg.

Han blir 64 år i april, og vil nå bruke mer tid med familien.

Ifølge tilsynet er Berg gått ut i påskeferie, og han har ingen flere kommentarer akkurat nå, melder blant andre Finans.

Annonse

Prisene presses opp

Prisveksten kommer til å ende på 4,9 prosent i år, lyder det sist oppdaterte anslaget fra Teknisk beregningsutvalg (TBU).

Det er opp fra 4,8 i forrige anslag.

Inflasjonen landet på 5,8 prosent i fjor.

Teknisk beregningsutvalg ledes av SSB-direktør Geir Axelsen. Han har med seg medlemmer fra arbeidstaker- og arbeidsgiverorganisasjonene, og TBU-tallene spiller derfor en viktig rolle inn i lønnsoppgjøret.

Forhandlingene mellom LO og NHO ble brutt i går. Oppgjøret går til mekling over påske.

Mens NHO krever at bedriftenes konkurranseevne ikke må svekkes, krever LO lønnstillegg som minst holder tritt med prisveksten. Så når TBU-tallene justeres opp, får det en direkte betydning for LOs krav i det pågående lønnsoppgjøret.

Annonse